Bizi Takip Edin!

Kollajen nedir? Kollajenin faydaları nelerdir?

Kollajen Yunanca’da “kolla” kelimesinden gelmektedir; tutkal-yapışkan demek olup; yapıştırarak birlikte tutmak anlamına gelmektedir. Kollajen vücudumuzda en fazla bulunan protein olup; doku, tendon, ligament, kıkırdak, eklem ve cildin yapı taşlarını oluşturmaktadır. Kısacası Kollajen vücudu bir arada tutan bir çimento gibi nitelendirilebilir.

Kollajen, insan organizmasında bulunan temel proteinlerden biri olup yaşa bağlı olarak vücut tarafından üretimi azalan bir proteindir. Özellikle kadınlarda daha hızlı azalan ve erken yaşlanmanın yanı sıra, eksikliği çeşitli eklem problemleri ile de hissedilen bir proteindir.

Vücudumuzda yaklaşık 28 tip Kollajen bulunmaktadır. Bunların en önemlileri;

 • Kollajen Tip 1 (Cilt, Tırnaklar, Saçlar, Adaleler, Tendonlar, Kemikler)
 • Kollajen Tip 2 (Kıkırdak)
 • Kollajen Tip 5 (Hücre zarı, Saç ve Plasenta)
İnsan vücudundaki Kollajenin %80‘i Tip 1 Kollajen’dir .

Katı Kütle üzerinden hesaplandığında;

 • Göz beyazının %90’ı
 • Tendonların %80’i
 • Cildin %70 ila %80’i
 • Kıkırdakların %60’ı
 • Kemiklerin %30’u
 • Kas kütlesinin %1 ila 10’u Kollajenden oluşmaktadır.
Vücuttaki Kollajen miktarı, genler, hormanlar, zararlı güneş ışınları, hava kirliliği, sigara tüketimi, stress ve sağlıksız beslenmeden olumsuz etkilenmektedir. Bununla birlikte 30 yaşından sonra, cildin nemini ve elastikiyetini kaybetmesi ve kırışıklık oluşumu ile de Kollajen miktarındaki azalma belirtileri kendini göstermektedir.

Doğada Kollajen sadece hayvanlarda bulunmakta olup, özellikle Balık, Sığır ve Domuz başlıca Kollajen kaynaklarıdır.

Balık Kollajeni, yapılan bilimsel çalışmalar neticesinde, moleküler ağırlığının diğer hayvansal Kollajenlere oranla daha düşük olması, vücuttaki emiliminin daha yüksek olması ve insan vücudu ile daha uyumlu olması sebebiyle tercih edilmektedir.

CollaZen™ içerisinde SADECE TİP 1 HİDROLİZE BALIK KOLLAJENİ kullanılmıştır. Kesinlikle Sığır veya Domuz Kollajeni içermemektedir. Peptan® Hidrolize Balık Kollajeni’nin Helal ve Kosher sertifikaları mevcuttur. Hidrolize Balık Kollajeni Tilapia isimli steril havuzlarda üretilen bir balıktan elde edilmektedir.

nedir-collagen-nedir-1

Kollajenin kendine özel bir amino asit profili bulunmakta olup 4 ana amino asitten oluşmaktadır: Proline, Glycine, Glutamine, Alanine.

Bu amino asitler vücudumuzun bazı önemli fonksiyonları için önemli olup aşağıdaki faydaları sağlamaktadırlar:

 • Cilt Sağlığı
 • Eklem Sağlığı Desteği
 • Sindirim Sistemi Desteği
 • Enflamasyonu Azaltma
 • Adale Sağlığı ve Gücü
 • Sağlıklı bir Metabolizma
 • İştah Dengeleyici
 • Sağlıklı Beyin Fonksiyonları
 • Sağlıklı Uyku

Kollajen sağlığımıza ne gibi katkılarda bulunur?

 1. Cilt ve saçın iyileşmesine destek olur.
 2. Diş ve tırnakları güçlendirir.
 3. Detox a yardımcı olur.
 4. Selülit ve çatlaklar izlerini hafifletir.
 5. Metabolizmayı hızlandırır.
 6. Eklemlerin iyileşmesine destek olur. Osteoporosis(kemik erimesi), Osteoarthrit
 7. Geçirgen bağırsak sendromunun iyileşmesine yardımcı olur.
 8. Kırışıklıkların azalmasına yardımcı olur.
 9. Cilt tonunun dengelenmesinde ve cilt elastikiyetinin artmasında yardımcı olur.
 10. Cildin daha nemli ve daha parlak görünmesini sağlar.

Kollajen Hidrolizat nedir?

Kollajen Hidrolizat veya Hidrolize Kollajen enzimatik bir prosesle daha kısa Kollajen Peptidler haline gelmesiyle oluşur. Bu Peptidler daha düşük moleküler ağırlıkta olup, kolaylıkla emilim sağlarlar. Aşağıdaki tablodan da görüleceği gibi normal Kollajen in Moleküler ağırlığı 300.000 Dalton iken; Jelatinin ortalama Moleküler ağırlığı >50.000 Dalton, Hidrolize Deniz kollajeninin ise <3000 Dalton olarak tanımlamamız mümkündür.

nedir-collagen-nedir-2 Hidrolize Kollajen Amerikan FDA (Food and Drug Administration) tarafından sağlığa zararlı olmadığı açısından GRAS (Generally Recognized as Safe) listesine dahil edilerek Güvenli Ürün olarak tanımlanmıştır. Preklinik ve Klinik çalışmalar Hidrolize Balık Kollajeninin güvenli ve etkin kullanımını ve kullanıcılar tarafından iyi tolere edildiğini ve alerjik reaksiyon veya ilaç etkileşimi açısından belirgin bir risk taşımadığını göstermiştir.

Niçin içilebilir Likit Kollajen tercih edilmelidir?

 • Tablet ve kapsülle karşılaştırıldığında kullanım kolaylığının olması, yaşlı insanlar tarafından kolaylıkla alınabilmesi, vücut tarafından emiliminin hızlı ve emilim oranının yüksek olması, içerdiği Kollajen miktarının tablete oranla oldukça çok yüksek olması sebebiyle Likit Kollajen tercih edilmelidir.
 • Tablet/Kapsül Kollajen emilimi 8-9 saatte %2 ila 20 aralığında iken, Likit Kollajen yaklaşık 1-2 saatte %98 emilim göstermektedir.
 • Tablet/Kapsül Kollajen miktarı: 600-750 mg/tablet; Likit Kollajen 10.000 mg/20 ml.

Likit Kollajen hangi dozda ve hangi sıklıkta alınmalıdır?

Yapılmış olan klinik çalışmalara göre 10 gr Hidrolize Kollajen tüketimi, alınması gereken günlük doz olarak tanımlanmıştır. Rutin Kullanımın 3 ay boyunca devam etmesi ve daha sonra 1 ay ara verilmesi önerilmektedir. Farklı doz ve sürelerdeki kullanımlar için hekim kontrolünde kullanılması tavsiye edilmektedir. Ahududu aromalı olan CollaZen™’in her gece yatmadan önce 20 ml günlük tek doz olarak tüketilmesi, istenirse suya karıştırılarak içilmesi önerilir.

footer-decor