Bizi Takip Edin!

Sporcu Desteği

Hızla büyüyen pazarlardan biri olan sporcu besin destekleri ile hem vücut dengesinin sağlanması, hem genel bir sağlık ve zindelik hali, kuvvetli bir iskelet ve kas yapısıyla birlikte fit bir görünüm yaratılması hedeflenmektedir.

Aktif olarak spor yapan kişiler için protein, en önemli besin kaynaklarından biridir. Yüksek protein tüketimi sporcunun antrenman yapma kapasitesini arttırırken aynı zamanda egzersiz sonrası normale dönüşü de kolaylaştırmaktadır. Çeşitli besin kaynaklarına ilave olarak, Kollajen Peptidler spesifik bioaktif protein olmaları sebebiyle iskelet ve kas sistemini destekleyen, spor yaralanmaları riskini en aza indiren, iyileşme sürecini hızlandıran temel bir besin kaynağı olarak nitelendirilmektedir.

Peptan® Kollajen Peptidleri, kendine has spesifik Amino Asit profili, içerdiği yüksek seviyelerdeki Glycine, Hydroxyproline, Proline, Alanine ve Arginine ile fiziksel stres altındaki vücut için önerilen temel bileşenlerdendir.

Sporcular tarafından tüketilen proteinler kolay ve hızlı emilebilir olmalıdır. Peptan® eşşiz bir enzimatik hidroliz işlemiyle üretilerek, vücut tarafından kolaylıkla emilebilecek moleküler ağırlığı çok düşük ve içerik bakımından zengin protein molekülleri içermektedir.

1)Peptan® güvenilir ve zengin protein yapısı ile egzersiz sırasında ekstra enerji sağlar.

Kas sisteminin çalışması hücrelerimizdeki ATP (Adenosine Triphosphate) adı verilen maddenin egzersiz sırasında parçalanarak enerjiye dönüşmesiyle orantılıdır. Kreatine ise içerdiği 3 amino asit (Glycine, Arginine ve Methionine) ile egzersiz sırasında adale kasılmasına ve eksilen ATP seviyelerinin yerine gelmesine yardımcı olur. Peptan® vücuttaki Kreatine sentezini destekleyerek egzersiz sırasında performansı arttırır, atletlerde fonksiyonel kapasiteyi ve vücut kütlesini korumaya yardımcı olur.

Günlük olarak alınan 10gr Peptan® yaklaşık 1gm Arginine üretmektedir.

2) Peptan® Kas Kütlesinin yapılanmasını sağlar.

Uzun saatler süren egzersizler sonrasında oluşan oksidasyon adale kaybına yol açar. Adalenin optimum şekilde yeniden yapılanması yeterli aminoasit tüketimiyle sağlanabilir.

kesfet-sporcu-destegi-3

Yapılmış olan bir klinik çalışma, Kollajen Peptidlerin vücudun kas kütlesini arttırdığını ortaya koymuştur. Peptan® Kollajen Peptidler egzersiz sonrası kas kütlesinin yeniden yapılandırılmasını sağlamaktadır.

Whey protein ile kıyaslandığı zaman Kollajen daha yüksek azot oranı içermesi sebebiyle sporcunun azot dengesini korumakta ve kas kütle ve ağırlığını korumaktadır. Bunun sebebi de içerdiği küçük ve düşük moleküler ağırlıklı amino asitlerdir.

3)Bağ Dokularının Korunması

Koşu veya bisiklet gibi birçok spor tekrar eden sert hareketler içermektedir. Bu hareketler kıkırdak zedelenmesine, eklemlerde zorlama ile tendon ve ligamanlarda bazı deformasyonlara yol açabilirler. Yapılan çalışmalar Kollajen Peptidlerin bağ dokularına olan sayısız yararlarını ortaya koymaktadır.

  • Eklem enflamasyonunu azaltmak ve kıkırdağın yeniden yapılanmasını sağlamak; yakın zamanda yapılmış olan bir in-vivo çalışma Peptan®’ın eklem sağlığını koruduğunu, eklem enflamasyonunu azalttığını ve kıkırdağın yeniden yapılanmasına destek olduğunu ortaya koymaktadır.
  • Eklem katılığını azaltmak; 147 sporcu üzerinde yapılan bir çalışma sonucunda Kollajen Peptid tüketen grup tarafından belirgin bir eklem rahatlaması elde edildiği ve Peptan® ‘ın eklem katılığının azalmasına da yardımcı olduğu gözlemlenmiştir.
  • Bağ Dokusunun desteklenmesi; Kollajen Peptidlerin bağ dokusunu desteklemesi ve bağ dokusu ile ilgili rahatsızlıkların ve bağ dokusu yaralanmalarındaki riski azaltması, hücreleri daha fazla Kollajen fibriller üretmek için tetiklemesiyle sağlanmaktadır. Peptan® kıkırdak matriksinin, Aggrecan ve Tip 2 Kollajen üretimini arttırmakta olup, yapılan bir in-vivo çalışmada 8 haftalık Peptan® kullanımı sonrasında aşil tendonunda Kollajen fibril çapında belirgin bir artış gözlemlendiği belirtilmiştir.
  • Yaralanmaları önleme; Farklı kategorilerdeki atletler üzerinde yapılan uzun süreli bir çalışmada, Kollajen Peptid karışımları kullanan sporcularda tendon, ligaman, eklem ve adale yaralanmalarında belirgin bir azalma olmasını sağlamıştır. Daha küçük ölçekli ve plasebo kontrollü bir çalışmada ise Kollajen desteğinin C vitamini ile birlikte alınmasının spor yaralanmaları sonrasında, ligaman, tendon ve eklem yapılanmasında faydalı sonuçlar verdiğini ortaya koymuştur.

4) Kilo Kontrolü

Aktif olarak egzersiz yapan sporcularda alınan veya verilen kilonun korunması, sağlıklı ve aktif hayat yaşayanlar için büyük bir önem taşımaktadır. Yapılan çalışmalar protein tüketiminin açlık krizlerini önlemeye ve sporcuların kendi fitness veya hedef kilolarına ulaşmalarına yardımcı olmaktadır.

Yapılan bir diğer in-vivo çalışmaya göre Peptan®’ın, diğer protein kaynaklarına göre daha fazla doygunluk hissi verdiği ve daha fazla tok tutma kapasitesine sahip olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca, yapılan başka bir çalışmaya göre, Peptan®’ın, kilo kontrolünde etkilerinin diğer proteinlere göre %30 ila %50 arasında kazein, soya veya whey proteine karşı daha doyurucu olduğu da kanıtlanmıştır.

footer-decor